środa, 13 maja 2015

Długi i pełen propozycji tag kulturalny / część filmowa

1. Ulubiony film

Może być kilka? Kocham kino tak mocno, że nawet kilka ulubionych będzie mi trudno wybrać, więc i tak zadanie jest dla mnie naprawdę niełatwe.

- zagraniczne: 
Chyba łatwiej będzie, jak wymienię trzy najważniejsze dla mnie w tej kategorii nazwiska: Haneke, Lynch, Tarantino - wszystkie ich produkcje chłonę, uwielbiam, analizuję, wspominam - no po prostu dla mnie to są mistrzowie i koniec kropka. 
Dialog u Tarantino, cisza i symbole u Lyncha, analiza psychologiczna i obrazy u Haneke - coś niesamowitego, proszę oglądajcie ich filmy!

Linkuję po kilka, jednak naprawdę - z ręką na sercu - polecam mocno każdy jeden, który wyszedł za sprawą pracy wymienionych.

Haneke
Funny Games (wersja austriacka)
Funny Games (wersja między innymi amerykańska)
Ukryte
Pianistka

Lynch
Blue Velvet
Mulholland Drive
Zagubiona Autostrada

Tarantino
Pulp Fiction (klasyk - wiadomo)
Wściekłe Psy
Bękarty Wojny
Death Proof

- polskie: 
Uwielbiam polskie kino i nie znoszę gadania o tym, że jest kiepskie i żałosne - najczęściej mówią to osoby, które chodzą do kina na komedie pokroju Last Minute. Polskie kino to ogromny zbiór genialnych produkcji, zarówno tych niskobudżetowych, jak i wielkich dzieł małżeństwa Krauze. Oni po pierwsze, kolejno już Wojciech Smarzowski, Juliusz Machulski, Konrad Niewolski, Maciej Pieprzyca, Sławomir Fabicki, Magdalena Piekorz, Władysław Pasikowski.
Jeśli z jakiegoś powodu macie złe zdanie o polskim kinie albo nie macie zdania, a chcecie je mieć, to to jest lista 'do obejrzenia' ode mnie:

Dług
Symetria
Drzazgi
Papusza
Psy
Palimpsest
Komornik
Pogoda Na Jutro
Wesele
Róża

Jestem także fanką filmów krótkometrażowych, prac dyplomowych. Kiedyś często odwiedzałam Amok w Gliwicach, aby obejrzeć 'shorty' z całego świata. Jeden szczególnie zapadł mi w pamięć, ale niestety nie mogę sobie przypomnieć tytułu od lat, a bardzo chciałabym zobaczyć go jeszcze raz. Był niesamowity! W wielkim skrócie - dziewczyna w obcym mieście, po nocy z mężczyzną, postanawia wyjść po bułki (chyba idzie z psem), nie zabiera telefonu, gubi się i nie potrafi wrócić. Traci wszystko, co zostawiłą w tym mieszkaniu, bo nie jest w stanie wytłumaczyć nikomu, gdzie była, jest w obcym kraju, nie zna adresu, nie pamięta jak doszła do tego miejsca. Pies też nic :D Bardzo wzruszający obraz - może kojarzycie? Nie wiem, czy to nie była francuska produkcja.

Z polskich bardzo lubię te dwa:
Zmartwychwstanie
Incydent

Plus cały krótkometrażowy Lynch :)

Dodatkowo filmy, które są ogromną częścią mojego życia i każdy jeden bardzo gorąco polecam.

Zawrot Glowy (Vertigo)
Chicago
Dogville
Fish Tank
Lsnienie
Kieł
Oldboy
Misery
Z-Boczona historia kina (fenomenalny dokument dla kinomaniaków :))


Uff - o filmach mogłabym godzinami, to i tak ogromny skrót - dobrze, że nie nagrywam na YT, bo nie wiem, kto by obejrzał ten tag w moim wykonaniu do końca :D


2. Ulubiony serial


- chyba mimo wspaniałych Wikinigów, jednak moim ukochanym serialem zostanie Desperate Housewifes.

- polski - Pitbull.

3. Ulubiony aktor

Przy tym ile filmów i gatunków cenię - nie ma takiej możliwości, abym wybrała jednego aktora i jedną aktorkę. Wśród wielu innych cenię:


Andrzeja Chyrę, Mariana Dziędziela, Marcina Dorocińskiego, Bartłomieja Topę, Cezarego Żaka, Jana Frycza, Roberta Więckiewicza.

Jeśli chodzi o tych spoza granic kraju: 

Samuel L Jackson, Tim Roth, Adrien Brody, Jack Nicholson, Brad Pitt (Fight Club, Bękarty Wojny - koniecznie!), Christoph Waltz, Michael Fassbender, Steve Buscemi, William H. Macy.


4. Ulubiona aktorka

Agata Kulesza, Kinga Preis, Dorota Pomykała, Izabela Dąbrowska, Maja Ostaszewska, Magdalena Boczarska, Roma Gąsiorowska, Jowita Budnik.

Jessica Lange, Uma Thurman, Deryl Hannah, Frances Conroy, Grace Zabriskie, Tilda Swinton, Kim Novak, Patricia Arquette, 

5. Kino, teatr czy muzeum

1. Kino
2. Teatr
3. Muzeum
W takiej kolejności.

6. Ulubiony program telewizyjny

- myślę, że jakiś kulinarny - od listopada nie oglądam telewizji, ale odpalę Magdę Gessler i jej podboje na playerze czasami  :D
Bardzo lubiłam też brytyjskich 'Ugotowanych' swego czasu.


Pytania do tagu są częściowo zaczerpnięte z różnych blogów i przemieszane. Podzieliłam także całość na części, czeka nas jeszcze muzyczno-książkowa :)

Koniecznie dajcie znać, co najchętniej oglądacie, jakich ludzi filmu cenicie.

1 komentarz: